Rolety tekstylne – pełne zaciemnienie pomieszczenia od ręki

Nowoczesne systemy rolet okiennych pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej jakości sposobu regulacji stopnia zaciemnienia pomieszczeń i ochrony przed słońcem. Stosowanie rolet w mieszkaniach i lokalach użytkowych stopniowo wypiera już klasyczne zasłony i firany. Są one dużo bardziej praktyczne, w szczególności rolety dzień noc, które pozwalają na regulację ilości wpadającego z zewnątrz światła.

Budowa rolet tekstylnych

Tego rodzaju rolety nawinięte są na specjalną rolkę umieszczoną w górnej części ramy okiennej. Dobór odpowiedniej szerokości rolety w stosunku do szyby okiennej pozwoli na szczelne zasłonięcie jej, dlatego tak istotne są przemyślane zakupy i uprzednie wymierzenie ramy i szyby, aby móc dopasować rozmiar optymalny – nie za duży i nie za mały.

W przypadku rolet w kasecie z prowadnicą możliwe jest całkowite zaciemnienie okna, bez szpar. Rolety łańcuszkowe wolnowiszące niestety nie zapewniają takiej możliwości, gdyż ich dolna konstrukcja z listwą obciążeniową nie przylega bezpośrednio do ramy.

Rodzaje tkanin w roletach

Podczas zakupu rolet, należy też przyłożyć duża wagę do rodzaju tkanin. Rolety dzień noc wykonane są z tkanin dwojakiego rodzaju – transparentnej i pełnej, ułożonych w poprzeczne pasy. Rolety plisowane mają nieco inną zasadę działania.

Nie są nawijane na rolkę, lecz plisa składa się po podniesieniu rolety w górę. Rolety klasyczne wykonane są w całości z tkaniny zacieniającej.

Wyjątkowe działanie ochronne rolet

Tekstylne rolety są o wiele lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych żaluzji lub żaluzji drewnianych. Ich warstwa wewnętrzna – ta zwrócona w kierunku szyby – powleczona jest specjalną powłoką odbijającą w niektórych przypadkach nawet 60% promieni słonecznych.

Warto zauważyć, że firany i zasłony nie dają tego unikatowego efektu, nawet przy dużej grubości tkaniny. Właściwości ochronne rolet sprawiają, że te osłony okienne nie ochraniają jedynie przed dostawaniem się do środka światła słonecznego, ale również przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. W ciągu dnia doskonale zaciemniają one pomieszczenie, tworząc pełną, nieprzezroczystą ochroną przed silnym słońcem, a dodatkowo odbijają promienie i nie pozwalają przedostawać się im do środka.

To rozwiązanie sprawia, że rolety tekstylne szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku mieszkań, do których często zagląda słońce. To także doskonała ochrona na wieczór – nieprzejrzysta roleta całkowicie zasłania okno, nie pozwalając zaglądać przez nie nikomu z zewnątrz do środka.

To cechy, które sprawiają, że rolety tekstylne są najczęściej wybieranym rodzajem osłon okiennych przez osoby wykańczające i remontujące wnętrza. Ich ceny zaskakują przystępnością, a bogactwo wzorów i kolorów oraz sposobów regulacji dostępu światła sprawiają, że naprawdę łatwo odnaleźć wśród nich wymarzony rodzaj!