Rolety plisowane – prosty sposób na osłonę okienną

Nie w każdym przypadku jako osłonę okienną potrzebujemy czegoś montowanego supertrwale. Czasem bardziej istotne dla kupującego są parametry takie jak możliwość łatwego montażu i demontażu, oraz oczywiście jak najniższa cena.

Niedrogie rolety – kiedy się sprawdzą?

Kiedy najczęściej poszukujemy tanich rolet? Najczęściej są one wykorzystywane w mieszkaniach dedykowanych na wynajem czy w pokojach w akademiku. Właściciel jak najmniejszym nakładem kosztów stara się zafundować swoim lokatorom wygodną w obsłudze roletę, która będzie chroniła ich przed słońcem i nie będzie wymagała żadnego prania i rozwieszania, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych zasłon. Rolety w cenie poniżej 20 złotych za sztukę idealnie sprawdzą się w sytuacjach, gdy dopuszcza się możliwość ich zniszczenia przez lokatorów i konieczność zakupu nowej. Mogą być przydatne także wtedy, gdy poszukuje się osłony okiennej dającej niezbędne minimum prywatności i nie do końca zacieniającej, aby wpuszczała choć trochę światła do wnętrza. Takie rozwiązania stosuje się na przykład w gabinetach lekarskich lub kosmetycznych, gdzie niezbędne jest osłonięcie okna przed wzrokiem osób z zewnątrz, przy braku kompletnego zaciemnienia – aby wykorzystywać we wnętrzu jasne światło dnia.

Obsługa rolet plisowanych

Plisowane rolety są bardzo łatwe w montażu. Zakłada się je bezpośrednio na ościeżnicach okiennych i nie wymagają klejenia ani wiercenia. U dołu są zabezpieczone przed poruszaniem się na skutek wiatru czy przy otwieraniu okna za pomocą specjalnych haków. Rolety plisowane bardzo łatwo jest zdjąć, gdy trzeba umyć całe okno, i ponownie założyć. Są one obsługiwane nieco inaczej niż tradycyjne rolety nawijane na rolkę. Ich tkanina składa się niczym harmonijka z mechanizmem samohamującym. Oznacza to, że roletę można zaciągnąć na całe okno lub całkiem opuścić, albo pozostawić na dowolnej wysokości. Okno odsłania się pociągając za roletę w dół, natomiast zasłania w górę. Jest to system bardzo ciekawy i mający swój urok, również wizualnie.