Jak dopasować stopień przepuszczalności rolet do poszczególnych pomieszczeń?

Wybór rolet do mieszkania może być problematyczny, gdy tylko znajdziemy się w sklepie z roletami. Okazuje się, że jest ich wiele nie tylko pod względem kolorów czy rozmiarów! Rolety różnią się także sposobem montażu, systemem odsłaniania, czy rodzajem przepuszczalności światła! Ten ostatni parametr nie jest wcale tak oczywisty, jak się wydaje!

Rolety 100% zaciemnienia

Ten model rolet nie przepuszcza słońca ani światła księżyca w ogóle – doskonale odbija promienie świetlne, zapewniając stuprocentowe odcięcie dopływu światła zewnętrznego. Taka roleta sprawdzi się w sypialniach umieszczonych w silnie nasłonecznionych miejscach domu. Pomaga utrzymać idealne parametry zaciemnienia nocą, a w ciągu dnia zapobiega przegrzewaniu się pomieszczenia.

Rolety półprzepuszczalne

Częściowo przepuszczające światło rolety dają nieznaczną ochronę przed nasłonecznieniem i nagrzaniem pomieszczenia – odbijają tylko część promieni słonecznych. Ten model można wykorzystać w pomieszczeniach, w których chcemy zachować dobre doświetlenie i nagrzanie, a jedynie zapobiec świeceniu słońca po oczach w nadmiarze. To także rolety dobre do pomieszczeń, do których słońce zagląda tylko w nieznacznym stopniu, więc nie ma się przed czym chronić. Wybierz je do salonu, jadalni czy kuchni, a także do pokoju używanego do pracy. Wtedy zapewnisz w nim sobie dobre oświetlenie stanowiska pracy, a zapobiegniesz nadmiernemu padaniu słońca na przykład na monitor komputera.

Rolety dzień/noc

To rolety łączące w sobie funkcję 100-procentowego zaciemnienia z całkowitą przepuszczalnością. Będą dobre wtedy, gdy do pomieszczenia wpada sporo światła, ale czasami chcesz je całkiem odciąć, a czasami zatrzymać pełne nasłonecznienie. Takie rolety sprawdzają się w każdym pomieszczeniu!

Wybierając rodzaj rolet warto je przetestować przed zakupem i dokładnie określić parametry nasłonecznienia w poszczególnych pomieszczeniach domu – aby wybrać te najlepiej spełniające Twoje oczekiwania.