Czym są rolety dzień noc?

Podczas budowy wymarzonego domu można zderzyć się z wątpliwością na temat tego, jakiej wielkości okna wybrać. Rozsądny wybór będzie miał w przyszłości znaczenie gdy chodzi o kwestie optymalnego wykorzystania energii cieplnej w domu. Wybór powinien być więc prosty – okien powinno być tak dużo, i powinny być maksymalnej wielkości, jaką przewiduje projekt architektoniczny. Dzięki temu zimą zaoszczędzi się sporo na ogrzewaniu i oświetleniu. A latem? Na tę porę roku najlepszym wyborem będą dobrze dopasowane rolety!

Rolety we współczesnych wnętrzach

Rolety są obecnie najbardziej popularnym sposobem zasłaniania wnęk okiennych. Dzięki nim możliwe jest wpuszczanie do domu tylko pożądanej dawki słońca. Jest to wybór bardziej nowoczesny pod względem wystroju wnętrza – nadaje mu schludności oraz bardziej minimalistycznego charakteru. Ważną cechą rolet jest także fakt, że nie wymagają one prania, tak jak klasyczne firany i zasłony, oraz są dużo mniej kłopotliwe w użytkowaniu. Ciekawą opcją są rolety dzień/noc – obecnie jest to najpopularniejszy model rolet okiennych.

Z czego wynika popularność rolet dzień noc?

Ten model ma dużo wspólnego z popularnymi żaluzjami, ponieważ poprzez odpowiednią regulację pozwala uzyskać tylko pożądaną ilość światła wpadającą do wnętrza. Rolety typu dzień i noc mają też niepodważalne walory dekoracyjne. Poprzeczne, szerokie pasy doskonale współgrają z innymi elementami aranżacji wnętrza – okiennicami, meblami, dekoracjami ścian. Po opuszczeniu stanowią spójną całość z resztą wystroju pomieszczenia – dlatego też zaleca się, aby pozostawały opuszczone.

Mechanizm działania tego modelu rolety

Rolety dzień/noc są nawinięte na rolkę w taki sposób, że można regulować je na dwa sposoby. Pierwszy – to całkowite opuszczanie i podnoszenie rolety tak, aby w pełni lub częściowo zasłonić albo odkryć okno. Drugi – to regulowanie ilości wpuszczanego światła. Rolety wykonane zostały z materiału w dwóch rodzajach – oba one tworzą naprzemienne pasy, pełne i nieprzepuszczające światła, oraz transparentne, przepuszczające. Gdy pasy pełne zachodzą na siebie, wówczas przepuszczalność światła jest maksymalna. Gdy są ustawione obok siebie – wtedy roleta jest całkowicie nieprzepuszczalna dla światła. Zapewnia wówczas maksimum prywatności, a także najwyższą możliwą ochronę przed promieniami słońca wpadającymi do domu. Rolety dzień i noc są zatem bardzo sprytnie zaprojektowanym systemem dozowania ilości światła naturalnego w pomieszczeniach. Sprawdzają się świetnie nie tylko w lokalach mieszkalnych, ale także w sklepach, gabinetach, czy biurach, zapewniając maksymalny komfort zimą i latem osobom znajdującym się wewnątrz!