Czy można samemu zamontować rolety dzień noc?

Samodzielne wykańczanie wnętrz w mieszkaniu dostarcza nie tylko satysfakcji, ale również pozwala zaoszczędzić pieniądze – no i przy okazji nauczyć się czegoś ciekawego! Rolety dzień noc są bardzo często stosowane w mieszkaniach i lokalach użytkowych, a do tego – można je w łatwy sposób zamocować na oknie!

Przygotowanie rolety do zainstalowania

Po zakupie właściwego rozmiaru, modelu i koloru rolety na dzień i noc należy przystąpić do jej rozpakowania z paczki i sprawdzenia według instrukcji, czy nie brakuje żadnego z elementów. Nieco bardzo skomplikowany wydaje się być montaż rolet bez kasetki – gdyż przed założeniem trzeba je odpowiednio złożyć. Niektóre modele rolety w kasecie z kolei będą wymagały współpracy z wiertarką i wkrętarką.

Montaż rolety z systemem żyłkowego prowadzenia

Pierwszym krokiem będzie zgięcie końcowej części materiału rolety i wsunięcie jej do większej przegrody profilu. Następnie trzeba przykleić dwustronną taśmę klejącą do uchwytów bocznych i umieścić dociski w haczykach bez dociskania. Po tej czynności należy związać supełek na żyłce i przeciągnąć przez nią uchwyt, a potem analogicznie postąpić z drugą żyłką. Teraz uchwyty boczne trzeba umieścić w haczykach i zamocować je na profilu.

Przychodzi czas na założenie łańcuszka na uchwycie i wciśnięcie go do otworu rolety, a samą roletę zamontować w bocznych uchwytach. Kolejną czynnością będzie założenie końcówek do listwy obciążającej i wsunięcie jej do rolety.

Po złożeniu elementów prowadzenia żyłkowego, przystępujemy do ostatniej czynności – umieszczenia rolety na oknie i przytwierdzenia jej do ramy. Na koniec wystarczy już tylko sprawdzić, czy mechanizm działa – i gotowe!

Samodzielny montaż rolety na wymiar w kasecie

Warto wybrać roletę dzień noc w kasecie, gdy chce się zaoszczędzić sobie czasu na montażu. Wiele dostępnych modeli takich rolet wymaga jedynie odtłuszczenia ramy okna i przyklejenia kasety w odpowiedniej pozycji bezpośrednio do niej za pomocą specjalnej taśmy klejącej na powierzchni.

Niektóre modele rolet – te z prowadnicami, będą wymagały przykręcenia rolety do ramy za pomocą wkrętarki. Jest to sposób nieco bardziej inwazyjny, ale też gwarantujący stabilniejsze trzymanie się rolety na ramie i nieco bardziej spójną konstrukcję oraz wygodniejsze użytkowanie samej rolety dzień noc.

Zdecydowanie można więc, a nawet warto zdecydować się na samodzielny montaż. Gdy pozwalają na to możliwości i umiejętności – można pokusić się o montaż bardziej inwazyjny. Jeśli zależy nam na niższej cenie rolety i prostszym, nieinwazyjnym montażu – lepszym wyborem będzie roleta prowadzona na żyłkach.